Opis projektu
Czego dotyczy projekt?
Projekt ma na celu zmianę organizacji ruchu na ulicach jednokierunkowych – w taki sposób, by możliwe było poruszanie się na nich rowerem pod prąd, zgodnie z przepisami drogowymi. Oznacza to, że na wybranych drogach jednokierunkowych w Luboniu rowerzyści, zamiast chodnikiem, mogą jechać legalnie w obu kierunkach jazdy.
Na czym to polega ?
Rozwiązanie jest sprawdzone w wielu polskich miastach, bardzo proste do wdrożenia i niskokosztowe. Rower jest na tyle wąski, że ze spokojem przemknie drogą w przeciwnym do samochodów kierunku jazdy. Aby tak się stało, wystarczy projekt, kilka tablic i trochę farby.
Co takie rozwiązanie daje?
Dużo korzyści dla wszystkich. Piesi zyskują miejsce i spokój na chodnikach; rowerzyści – bezpieczną i legalną alternatywę tras, skrócenie dystansu dojazdu; kierowcy – większą przewidywalność i komfort jazdy (bez obaw, że rowerzysta nagle wtargnie na jezdnię). Więcej dróg dojazdowych dla rowerów to więcej rowerzystów. Więcej rowerzystów to zdrowsze i szczęśliwsze miasto.
Czy to na pewno bezpieczne?
Tak! Jazda pod prąd jest bezpieczniejsza od tej zgodnie z kierunkiem ruchu jazdy! Jak to możliwe? To proste – kierowca i rowerzysta utrzymują kontakt wzrokowy, dobrze się widzą i łatwiej przewidzieć im swoje zachowania. Po krótkim przyzwyczajeniu się do nowego rozwiązania, kontraruch staje się naturalnym elementem ruchu w mieście.
Czy ktoś tak już robi?
Wiele miast postanowiło rozpowszechnić kontraruch na wszystkich ulicach jednokierunkowych (w Polsce np. Gdańsk, czy Radom). Poznań wprowadził to rozwiązanie na wielu odcinkach, a obszar ten wciąż się powiększa. Nie pozwólmy, by Luboń pozostał w tyle! Luboń lubi rower – nie bójmy się tego pokazać.
Podsumowując:
> Z perspektywy rowerzystów, wprowadzenie kontraruchu poprawia dostępność celów podróży i zapewnia większą wygodę poruszania się. Eliminuje konieczność objeżdżania fragmentów miasta ze względu na organizację ruchu. Rowerzyści, by pokonać trasę, muszą włożyć relatywnie większy wysiłek niż dla kierowcy, a brak konieczności nadkładania trasy zwiększa atrakcyjność tego środka lokomocji.
> Z perspektywy innych uczestników ruchu drogowego kontraruch jest również korzystny. Rozwiązanie redukuje przypadki łamania prawa – rowerzyści „schodzą z chodników”, jadą legalnie pod prąd, zamiast nielegalnie po chodniku. Dogodniejszy system zachęca do przesiadki na rower. To z kolei przekłada się na mniejsze zakorkowanie miasta, a także lepszą kondycję psychofizyczną mieszkańców miasta.
> Kontraruch sprzyja bezpieczeństwu na drogach. Rowerzysta utrzymuje kontakt wzrokowy z kierowcą samochodu, dzięki czemu spokojnie mija samochody w ruchu, a także nie jest narażony na kolizję z otwieranymi drzwiami samochodów zaparkowanych. Chodniki bez rowerzystów stają się bezpieczniejsze i przyjaźniejsze dla pieszych. Potwierdzają to obserwacje z miast, które wprowadziły już tego typu rozwiązania.
Beneficjenci projektu
Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego:
• piesi – będą bezpieczniej i bardziej komfortowo czuć się na chodnikach, ponieważ zjadą z nich rowerzyści,
• kierowcy – będą jeździć płynniej (dzięki „przesiadaniu się na rower” przez mieszkańców, miasto będzie mniej zakorkowane) i spokojniej (sytuacje na drogach staną się bardziej przewidywalne),
• rowerzyści – będą wygodnie i bezpiecznie poruszać się po większej części Lubonia.