Opis projektu
W jedną, wybraną sobotę w jednym z lubońskich centrów medycznych odbędą się badania profilaktyczne dla pełnoletnich mieszkańców gminy Luboń. Badania specjalistyczne wykonywane przez lekarzy i pozostały personel medyczny mają na celu wykrycie i zapobieganie dalszemu rozwojowi najczęstszych chorób nowotworowych, takich jak:
- czerniak i rak skóry – w badania videodermatoskopowym wykonywanym przez dermatologa
- rak lub stany przedrakowe (polipy) krtani – w badaniu videolaryngoskopowym wykonywanym przez laryngologa
- rak szyjki macicy oraz inne stany zapalne – w badaniu cytologicznym pobieranym przez uprawnioną położną i badanym przez rekomendowany ośrodek badań cytodiagnostyki onkologicznej
- guz tarczycy – w badaniu USG
- guzy przewodu pokarmowego i innych organów wewnętrznych – w USG brzucha
- nowotwór płuc, serca, śródpiersia – zdjęcie rentgenowskie płuc w projekcji AP z opisem radiologa
- rak piersi, sutka, węzłów chłonnych pachowych – USG piersi
- rak lub przerost prostaty – USG prostaty oraz badanie laboratoryjne PSA
- procesy nowotworowe i zapalne (szpiczak, białaczka) – badanie laboratoryjne OB
- istniejące procesy nowotworowe (rak żołądka, niedokrwistość złośliwa) – anomalie hematologiczne w morfologii krwi
- rak jajnika – badanie laboratoryjne antygenu nowotworowego Ca 125
W ramach akcji zostanie przebadanych 240 osób – poza wczesnym wykryciem nowotworów przy okazji badań i konsultacji możliwe jest zdiagnozowanie wielu innych chorób. Wszelkie wyniki badań – poza badaniami laboratoryjnymi – będą dostępne od razu, dając możliwość konsultacji i poradnictwa odnośnie dalszego postępowania. Możliwe jest wydawanie kard onkologicznych oraz skierowań do szpitala.
Uzasadnienie
Wczesne wykrycie nowotworu daje duże szanse na wyleczenie – i przeżycie. Jednak ze względu na koszt badań oraz brak czasu w tygodniu mało osób wykonuje badania profilaktyczne we własnym zakresie. Jest to tym bardziej trudne, że wymaga zaplanowania i odbycia wizyty w przychodni, kiedy jeszcze nie czujemy żadnych dolegliwości.
Nowotwory są drugą przyczyną zgonów w Polsce, w ciągu ostatnich trzech dekad ich ilość wrosła ponad dwukrotnie. Najczęściej występującymi nowotworami u mężczyzn są nowotwory płuca, w dalszej kolejności znajduje się rak gruczołu krokowego (13%), rak jelita grubego (12%) i rak pęcherza moczowego (7%), a także nowotwory żołądka, nerki, krtani, białaczki i chłoniaki. Wśród kobiet najczęściej występującym nowotworem jest rak piersi. Nowotwory jelita grubego są drugim co do częstości nowotworem u kobiet (10%), następnie rak płuca (9%), nowotwory trzonu macicy (7%), jajnika (5%), szyjki macicy, nerki, żołądka i tarczycy (dane:www.onkologia.org.pl)
Status projektu
Zweryfikowany pozytywnie
Komentarz
Zdrowie jest najważniejsze, więc tego typu akcje są jak najbardziej potrzebne w Naszym mieście. Projekt rekomendowany do realizacji.