Opis projektu
Projekt zakłada przeprowadzenie autorskich zajęć zabawowo-rozwojowych dla dwóch grup wiekowych dzieci 0-17mies oraz 18-36mies. wraz z opiekunami.
Zajęcia 1h raz w tygodniu od stycznia do listopada z wyłączeniem lipca i sierpnia.
Połączenie tańca, śpiewu, aktywności plastycznych, czyli multisensoryczne warsztaty, na których najmłodsi będą mogli poznawać świat wszystkimi zmysłami.
Każde spotkanie związane będzie z innym tematem, a z nim z kolei nowe aktywności, rekwizyty i bodźce.
Każde zajęcia wymagają starannego przygotowania, odpowiedniego doboru muzyki, aktywności ruchowych, artykułów sensoplastycznych oraz dekoracji przestrzeni, aby w pełni stymulować rozwój poprzez kreatywną zabawę, pamiętając przy tym jak chłonne, ale też delikatne i wrażliwe są dzieci.
Niezwykle istotne jest dbanie o jakość życia małych dzieci, wspieranie ich rozwoju, kreatywnego i twórczego myślenia oraz działania w całym dalszym życiu, dlatego projekt zakłada wsparcie wszechstronnego rozwoju już od pierwszych miesięcy życia. Celem zajęć jest wspieranie kompetencji intra i interpersonalnych dzięki odpowiednio zorganizowanej przestrzeni oraz stworzeniu odpowiednich warunków do poznania. Podczas zabaw stymulujemy wszystkie zmysły (wzrok, węch, słuch, dotyk, smak) dzięki czemu rozwija się cały organizm. Dzieci zaczynają budować świadomość własnego ciała i przestrzeni.
Ważnym aspektem w rozwoju człowieka jest rytm dnia- w tym przypadku cykliczność zajęć i powtarzalność poszczególnych elementów. Dzięki temu mamy również możliwość obserwacji i interwencji w przypadku ewentualnych nieprawidłowości w rozwoju malucha.
Program zajęć ułożony jest dla dzieci z udziałem dorosłych opiekunów- ma to na celu promowanie bliskości, współdziałania i pogłębiania kontaktu emocjonalnego w relacji Dziecko-Dorosły. Dzięki spotkaniu z rówieśnikami uczymy prawidłowych zachowań społecznych, podporządkowanie się pewnym z góry ustalonym regułom. Dla nieco starszych dzieci to również nauka cierpliwości i współpracy. Takie zajęcia to często pierwszy kontakt z innymi dziećmi i próby wspólnej zabawy.
Na zajęciach korzystają również dorośli- przez wspomniane już budowanie więzi z własnym dzieckiem, poznawanie jego możliwości i ograniczeń poprzez aktywne spędzanie czasu. Zajęcia grupowe dla dzieci w istotny sposób wzbogacają Rodzica w wiedzę i umiejętności rodzicielskie i wychowawcze, pokazują w jaki sposób mogą kreatywnie spędzać czas ze swoimi pociechami w domu. Nieoceniony jest również „żywy”, a nie wirtualny kontakt z innymi rodzicami, wymiana doświadczeń, pomysłów.
Aktywizacja i integracja całych rodzin to jedno z głównych założeń projektu.
W sierpniu i wrześniu 2017r. w Bibliotece Miejskiej w Luboniu odbyły się pokazowe warsztaty, na których zainteresowanie przerosło oczekiwania i pozostawiło wiele pozytywnych komentarzy oraz chęć kontynuacji.
Uzasadnienie
Projekt ma na celu stworzyć przestrzeń przyjazną dzieciom i ich rodzicom oraz umożliwić dostęp do dodatkowych zajęć tym, którzy z różnych względów nie są w stanie zaoferować tego swoim dzieciom. Cykliczność zajęć pozwoli aktywizować mieszkańców i nawiązać głębsze relacje oraz nowe znajomości pomiędzy uczestnikami. Młodzi rodzice będą mieli okazję spotkać się z innymi rodzicami i wymienić swoje doświadczenia, które przydadzą się w dobrym wychowaniu swoich pociech. Dzieci będą rozwijać swoje zdolności i otwierać umysły na nowe doświadczenia. Takie zajęcia są również dobrym przygotowaniem do przedszkola.
Dajemy także możliwość zdobywania pomysłów na rozwojowe zabawy w domu i uczymy jak duże ma to znaczenie. Nasze przestrzenie mają na celu pokazanie jak przez proste rzeczy codziennego użytku można stymulować rozwój swoich dzieci.
W naszym mieście niestety brakuje zajęć dla dzieci najmłodszych, a zapotrzebowanie jest wysokie, co pokazuje chociażby miasto Poznań i jego bogata oferta zajęć.