Opis projektu
Karuzela integracyjna wyposażona jest w specjalną platformę umożliwiającą korzystanie z niej osobom z niepełnosprawnością (np. osobom z dysfunkcjami ruchu poruszającymi się o kulach, na wózkach inwalidzkich).
Urządzenie tego rodzaju umożliwia wjazd na platformę wózkiem inwalidzkim. Korzystać z niej mogą osoby w każdym wieku – od maluchów po seniorów. Jej wymiary to ok. (LxWxH):2,47 x 2,47 x 0,79m. Wysokość swobodnego upadku wynosi 0,79 m a strefa 6,47m. Urządzenie zawiera: obrotową platformę, talerzyk napędowy wprawiający w karuzelę w ruch, 3 podwójne ławeczki z oparciami, 3 stanowiska dla osób na wózkach inwalidzkich, 3 wahadłowe furtki wejściowe przy każdym stanowisku z wózkiem, co umożliwia wspólną zabawę jednocześnie kilku osobom. Karuzele integracyjne są bezpieczne w użytkowaniu.Posiadają specjalne i czytelne oznakowanie. Furtki będące w pozycji niezamkniętej blokują obrót karuzeli. Otwarcie zamkniętej furtki następuje po użyciu przycisku blokady znajdującego się przy każdym skrzydle furtki. Wewnątrz karuzeli znajduje się hamulec odśrodkowy zabezpieczający przed zbyt szybkim obracaniem się karuzeli. Karuzele tego rodzaju produkowane są przez specjalistyczne firmy posiadające certyfikaty, zainstalowano je już w wielu miastach. Urządzenie służyć będzie mieszkańcom Lubonia przez wiele lat.
Poza zabawą, która jest niezwykle ważnym czynnikiem integrującym lokalną społeczność, karuzela wpłynie także na rozwój kultury fizycznej mieszkańców Lubonia. Napędzana jest siłą mięśni – bawiący wprowadzają ją w ruch, kręcąc specjalną kierownicą umieszczoną wewnątrz karuzeli. Dla każdego mieszkańca to spora dawka zdrowego wysiłku, a dla osób z niepełnosprawnościami doskonała rehabilitacja. Pamiętajmy, że kluczem do rehabilitacji jest pozytywne nastawienie i motywacja – osoby z niepełnosprawnościami z pewnością chętniej podejmować będą wysiłek, jeśli towarzyszyć mu będzie dobra zabawa i świetne towarzystwo.
Karuzela znalazłaby się na placu zabaw w Parku Papieskim. To dla niej najlepsze miejsce – dzięki temu strefa zabawy w naszym Parku powiększy się i stanie bardziej dostępna i atrakcyjna dla każdego. Ułatwi także społeczności Lubonia integrację i naukę tolerancji.
Miejsca wyposażone w karuzele integracyjne zapobiegają wykluczeniu społecznemu – tworzą wspólną przestrzeń publiczną dla dzieci i dorosłych, dla chorych i zdrowych. Umiejscowienie karuzeli w popularnej i uczęszczanej części miasta zapewni do niej swobodny dostęp każdemu mieszkańcowi. Wielu lubonian ceni spędzanie czasu w Parku, lecz zwraca uwagę na potrzebę rozwijania jego infrastruktury. Karuzela będzie kolejnym krokiem ku temu, aby Park stawał się tętniącym życiem centrum integracji społecznej.Wreszcie karuzele tego rodzaju to dobra inwestycja naszych wspólnych środków, z czasem nie generuje dodatkowych kosztów, a może służyć społeczności przez wiele lat.
Park Papieski z karuzelą integracyjną to lepszy i przyjaźniejszy park dla każdego z nas!
Uzasadnienie
Wesprzyjcie mój projekt, jeśli uważacie, że w Luboniu potrzebne są miejsca zabawy i spędzania wolnego czasu, które są dostępne dla każdego w równym stopniu.
Dzięki karuzeli integracyjnej dzieci z niepełnosprawnościami i pełnosprawne będą wspólnie spędzać czas na świeżym powietrzu, bawiąc się i rozwijając ruchowo. Park Papieski stanie się tym samym miejscem integracji społecznej. Dzieci niepełnosprawne wraz z rodzinami chętniej będą go odwiedzały - nie będą bowiem skazane jedynie na obserwowanie zabawy innych osób. Dzieci sprawne ruchowo będą mogły świetnie się bawić, a przy okazji poznać rówieśników z dysfunkcją ruchu.
Karuzele integracyjne to urządzenia, które sprawdziły się w wielu miastach. Mieszkańcy wskazują, że dzięki nim komfort ich życia się poprawił – lokalne społeczności funkcjonują lepiej, a osoby narażone na wykluczenie mają większe szanse stać się ich pełnoprawnymi członkami.